کاربر گرامی خوش آمدید   ... ( ورود به حساب کاربری  \ ثبت‌نام  )
امروز: شنبه 09 بهمن ماه 1400 ساعت: 

مینی کامپیوتر

  • 82
  • 1205 مرتبه
آشنایی با کاربرد شبکه های محلی مجازی VLAN در سازمان های بزرگ مبتنی بر سیستم های مینی کیس

آشنایی با کاربرد شبکه های محلی مجازی VLAN در سازمان های بزرگ مبتنی بر سیستم های مینی کیس

20 دی 1400

معمولاً در اکثر شبکه های امروزی از یک و یا چندین سوئیچ (Switch) که تمام سیستم های مینی کیس به آن متصل می شوند، استفاده می گردد. سوئیچ ها دستگاه های لایه دوم مدل مرجع OSI یعنی لایه پیوند داده می باشند که روشی امن و سریع برای مبادله اطلاعات بین مینی کیس های درون یک شبکه می باشند.

اما با رشد سریع شبکه و افزایش تعداد سیستم های مینی کیس، هزینه های زیادی برای نیازمندی های سخت افزاری به سازمان ها تحمیل می شود. همچنین وجود پیام های همه پخشی (Broadcast) در شبکه هایی بزرگ از کاربران مینی کیس، که از چندین سوئیچ و سیستم های مینی کیس استفاده می کنند مشکل اساسی و مهمی را ایجاد می کند چرا که به علت رد و بدل اطلاعات بی ارزش عملاً از پهنای باند شبکه استفاده مطلوب نخواهد شد و سوئیچ موجود در شبکه ای از مینی کیس ها تمامی پیام های همه پخشی را دریافت می کند.

همچنین در شبکه هایی که با استفاده از سوئیچ ایجاد می گردند هر یک از کاربران مینی کیس می تواند تمامی سیستم های مینی کیس موجود در شبکه را مشاهده نماید در این صورت منابع اطلاعاتی حساس سازمان های بزرگ در معرض تهدید است.
یکی از فناوری های دنیای شبکه Virtual Local Area Network به معنای شبکه محلی مجازی برای کاربران مینی کیس درون یک شبکه می باشد که از هزینه های گزاف برای تجهیزات راه اندازی شبکه های مبتنی بر مینی کیس کاسته است. در ادامه این مطلب آموزشی در سایت مینی کامپیوتر دات آی آر به اهمیت قابل توجه این تکنولوژی پی خواهیم برد.
اگر کاربران مینی کیس بتوانند یک شبکه محلی را به صورت مجازی ایجاد کنند در واقع یک محدوده همه پخشی (Broadcast Domain) را برای سیستم های مینی کیس خود ایجاد کرده اند تا ترافیک شبکه تحت کنترل باشد و از این محدوده خارج نشود.
مدیران آیتی سازمان ها با استفاده از تکنولوژی VLAN یک شبکه بزرگ را به شبکه های کوچکتر از نوع مینی کیس تقسیم می کنند. به این معنی که به دسته ای از مینی کیس ها که از سوئیچ های فیزیکی به صورت مشترک استفاده می کنند و به صورت منطقی از هم جدا شده اند یک زیر شبکه (Subnet) می گویند که هر کدام از این زیر شبکه های مبتنی بر مینی کیس کاملاً مجزا از دیگر زیر شبکه ها عمل می کنند. از مزایای این روش کاهش همه پخشی می باشد که باعث می شود از ترافیک شبکه کاسته شود. در ضمن هر کدام از سیستم های مینی کیس که به عنوان عضوی از VLAN می باشند را می توان بر اساس یوزر (User)، پورت های فیزیکی و آدرس های فیزیکی (MAC address) مشخص کرد. چرا که VLAN مجموعه ای از پورت های فیزیکی است که از طریق سوئیچ به محدوده های همه پخشی (Broadcast Domain) مختلف تقسیم می شود.

vlan
برای فعال نمودن VLAN نیازی به یک نرم افزار اضافی برای نصب در سیستم های مینی کیس و یا سوئیچ های شبکه نیست بلکه باید از یک سخت افزار خاص که در درون سوئیچ تعبیه می شود استفاده کرد تا این سوئیچ بتواند از تکنولوژی VLAN پشتیبانی کند.
در حقیقت سوئیچی که قادر به حمایت از VLAN می باشد این امکان را برای مدیران شبکه های مبتنی بر مینی کیس فراهم می کند تا زیر ساخت شبکه موجود در یک سازمان بزرگ را به چندین شبکه مجزا تقسیم کنند. هر سوئیچ در صورت حمایت از تنولوژی VLAN می تواند از تعداد مشخصی VLAN پشتیبانی نماید. در این صورت دیگر نیازی به خریداری چندین سوئیچ جداگانه و اتصال تمامی سیستم های مینی کیس به هر یک از آنان نیست. در زمان راه اندازی VLAN لازم است تمام سیستم های مینی کیس را به سوئیچ متصل کرد و مینی کیس های مرتبط به هر VLAN را مشخص نمود. در مقاله آموزشی بعدی در سایت مینی کامپیوتر دات آی آر روش های تخصیص مینی کیس به VLAN را معرفی خواهیم کرد.
منبع:https://bit.ly/3JZbzCE

https://tinyurl.com/2p93s4ut

https://tinyurl.com/2p93s4ut

مینی کیس، مزایا و معایب مینی کیس، مینی کیس استوک، معایب مینی کیس استوک، قیمت مینی کیس استوک، راهنمای خرید مینی کیس استوک، مینی کیس استوک ارزان، کیس استوک چیست، وارد کننده مینی کیس استوک

ثبت سفارش
تعداد
عنوان