0
محتویات سبد خرید

جدیدترین مقالات

 • 1088
 • 1400/12/06
 • 2707
کاهش هزینه‌ها با جایگزینی مینی کامپیوترها

کاهش هزینه‌ها با جایگزینی مینی کامپیوترها

راه اندازی سریع تر، عملکرد روان تر، تجربه کاربری و نصب آسان، استفاده از آن را در سطح سازمانی آسان می‌کند. هم چنین مینی کامپیوترها بدون فن هستند و می‌توان از آن‌ها در 24 ساعت شبانه روز و در 7 روز هفته استفاده کرد که به این معنی است که نسبت به کیس‌های سنتی آسیب کمتری دارند و در نتیجه درصد تعمیرات کاهش می‌یابد تا کل تیم شما به سر کار بازگردند.

 

 

در این مقاله به شرح مواردی در زمینه‌ مینی کامپیوترها می‌پردازیم

تاریخچه مینی‌کامپیوترها

توسعه کامپیوترها در سال‌های اخیر منجر به عرضه رایانه‌های مختلف شده است. در اوایل دهه 1960 ایده‌ای در جهت کاهش اندازه کیس‌های بزرگ مطرح شد. در آن زمان کیس‌ها به اندازه یک کمد یا یخچال بودند و در نهایت اولین کامپیوترهای رومیزی راه اندازی شدند. مهندسان سپس به دنبال توسعه یک سیستم کوچک‌تر بودند که بتواند عملیات روزانه خود را با همان کارایی و سخت افزار یکسان و شاید کارآمدتر انجام دهد.

ویژگی ظاهری مینی‌کامپیوترها

مینی کامپیوترها (minicomputer) در درجه اول از نظر ابعاد و اندازه تعریف می‌شوند، این کامپیوترهای کوچک به اندازه یک خط کش بیست سانتی متری و وزنی بین 400 گرم تا یک کیلوگرم دارند و یک راه حل اقتصادی برای محاسبات و پردازش‌های کم هزینه هستند.

یکی از مزایای مینی کامپیوترها قابلیت حمل آسان است. این کامپیوترهای کوچک تقریبا با تمامی سیستم عامل‌ها کار می‌کنند و قابلیت ارتقاء رم و قطعات سخت افزاری را دارند. بازار مینی کامپیوترها نسبتاً سریع رشد کرد و در اوایل دهه 1970 گسترش یافت. مینی کامپیوترها می‌توانند جایگزین کم هزینه‌ای برای کیس‌های بزرگ و سنتی باشند که می‌توانند برای برنامه‌های کاربردی، اداری، صنعتی یا طراحی‌های گرافیکی دو بعدی و سه بعدی استفاده شوند.

ویژگی ظاهری مینی کامپیوترها

کیس‌ها در مقابل مینی‌کامپیوترها

مقایسه یک کامپیوتر کوچک از نظر هزینه و عملکرد بسیار ارزان‌تر از یک کیس است. مینی‌کامپیوتر قادر است در شرایط محیطی معمولی کار کند. مینی کامپیوتر یا مینی پی سی ابزاری بسیار بادوام‌تر، پایدارتر و ایمن‌تر از بسیاری از کیس‌های بزرگ‌تر است و به راحتی قابلیت حمل دارد. همچنین می‌توان از آن در کارخانه‌ها برای کنترل فرآیند، کنترل موجودی و تولید و یا به عنوان یک سیستم فرعی استفاده کرد. البته امروزه مینی کامپیوترها در تمامی سیستم‌های تولیدی کارخانه و اتوماسیون دستگاه‌های ابزار دقیق و تجهیزات پزشکی، سیستم‌های کنترل پلیس و راهنمایی رانندگی و ... نصب می‌شوند و در عین حال عملکرد رضایت بخشی را ارائه می‌دهند. جالب است بدانید که مینی کامپیوترها در برخی از اولین پرتاب‌های فضایی آمریکا مورد استفاده قرار می‌گرفتند. کسب و کار شما هر چه باشد، یک مینی‌پی‌سی وجود دارد که برای شما مناسب است. کامپیوترهای کوچک برای همه چیز مناسب نیستند، اما برای بسیاری از نیازهای محاسباتی، می‌توانند انتخاب خوبی باشند. از اتوماسیون تا ایستگاه‌های کاری. آن‌ها می‌توانند در زمان و هزینه شما صرفه جویی کنند.

تین‌کلاینت و زیرو‌کلاینت دو دسته اصلی مینی کامپیوترها هستند زیروکلاینت‌ها سیستم‌های وابسته به سرور هستند، فاقد RAM و هارد دیسک هستند و از منابع سرور استفاده می‌کنند. همچنین هیچ سیستم عاملی روی زیروکلاینت وجود ندارد و تنها یک سیستم عامل وجود دارد که به کلاینت اجازه می‌دهد به سرور متصل شوند. از طرفی تین‌کلاینت‌ها سیستم‌هایی هستند که دارای رم، هارد و پیکربندی سخت افزاری، قابلیت نصب سیستم عامل بر روی آن‌ها و همچنین کار مستقل هستند.

 کامپیوتر کوچک و صرفه جویی در زمان

راه اندازی سریع‌تر، عملکرد روان‌تر، تجربه کاربری و نصب آسان، استفاده از آن را در سطح سازمانی آسان می‌کند. همچنین مینی کامپیوترها بدون فن هستند و می‌توان از آن‌ها در 24 ساعت شبانه روز و در 7 روز هفته استفاده کرد که به این معنی است که نسبت به کیس‌های سنتی آسیب کمتری دارند و در نتیجه درصد تعمیرات کاهش می‌یابد تا کل تیم شما به سر کار بازگردند. صرفه جویی در هزینه و کاهش حجم کار کارکنان و پشتیبانی مینی کامپیوترها می‌توانند در زمان و هزینه زیادی صرفه جویی کنند.

تین کلاینت

مزایای تین کلاینت‌ها و مینی کامپیوترها

1- راه اندازی سریع‌تر

 عملکرد روان‌تر، تجربه کاربری و نصب آسان، استفاده از تین کلاینت ها و مینی کامپیوترها را در سطح سازمانی آسان می‌کند. به این صورت که به واسطه راه اندازی سریع‌‌تر نیاز به پشتیبانی کمتری خواهید داشت و همچنین باعث می شود تا در نهایت در زمان و انرژی کل تیم شما صرفه جویی گردد. همچنین به دلیل نداشتن قطعات متحرک و مکانیکی مانند فن، عمر مفید بسیار بیشتری نسبت به کیس‌های سنتی دارند و آسیب کمتری وارد می‌کنند و بهره وری پرسنل را افزایش می‌دهند و می‌توانند در وقت و هزینه شما صرفه جویی کنند.

2- نصب سریع‌تر

از آن‌جایی که تمامی عملیات و فرآیندها بر روی یک سرور در یک زیروکلاینت انجام می‌شود، مدیریت این دستگاه بسیار سریع‌تر و آسان‌تر است و به زمان کمتری برای نصب فیزیکی دستگاه ها نیاز دارد.

3- هزینه‌های تعمیر و نگهداری

مینی کامپیوترها قطعات کمتری نسبت به کیس‌های سنتی دارند، فاقد فن و قطعات متحرک هستند و در نتیجه هزینه نگهداری کمتری دارند. این واقعیت که زمان پول است واقعیتی است که نمی‌توان آن را انکار کرد. نصب، نگهداری، ارتقا و جایگزینی سیستم‌ها ممکن است ساعت‌ها و ساعت‌ها طول بکشد، که همگی به هزینه‌های اضافی شما می‌افزایند، که همه آن‌ها را می‌توان در یک شبکه تحت فناوری سرور و Zero Client و Thin Client حل کرد.

4- حجم کم و هزینه کمتر

یک مینی کامپیوتر فضای بسیار کمی را در مقایسه با کیس اشغال می‌کند. فضای کمتری برای قرار دادن یک مینی‌کامپیوتر مورد نیاز است. در یک دفتر شلوغ، فضای میز معمولا بسیار مهم است. کامپیوترهای بزرگتر به میزهای بزرگتری نیاز دارند که نیاز به فضای بیشتر را افزایش می‌دهد و هزینه‌های املاک و مستغلات شما را افزایش می‌دهد. در برنامه‌های جاسازی شده، ممکن است یک کامپیوتر بزرگتر نیاز به طراحی مجدد محصول داشته باشد تا از نفوذ دستگاه به فضای شخصی کاربر جلوگیری کند، اما مینی کامپیوترها فاقد این مشکلات هستند. کیس‌ها اغلب به کابل کشی بیشتری نیاز دارند، در حالی که مینی کامپیوترها را می‌توان به پشت مانیتور متصل کرد و همچنین می‌توان آن را روی یا زیر میز قرار داد. همانطور که گفتیم زیرو‌کلاینت‌ها رم و هارد ندارند و از منابع سرور استفاده می‌کنند. به این ترتیب کاربران می‌توانند سخت افزارهای جدید را با قیمت‌های پایین تری خریداری کنند و برای آن‌ها مقرون به صرفه است و این امر خرید این دستگاه‌ها را برای اکثر افرادی که بودجه زیادی ندارند آسان می‌کند. همچنین هزینه ارتقاء سخت افزار در مینی‌کامپیوترها بسیار کمتر از کیس‌های معمولی است و در شبکه مبتنی بر کلاینت فقط باید رم و هارد سرور را آپدیت یا تعویض کنید، بنابراین نیازی به صرف هزینه زیادی برای خرید انواع مختلف نخواهید داشت. یکی از مزیت‌های این دستگاه‌ها نسبت به لپ‌تاپ و کامپیوترهای معمولی مصرف برق کم آن‌هاست که باعث می‌شود هزینه‌های اقتصادی مردم کمتر شود و این دستگاه‌ها را بیشتر ترجیح دهند. دلیل مصرف کم این دستگاه به دلیل قطعات کوچک‌تر و قدرت پردازش کم‌تر است و به همین دلیل مورد توجه صنایع فناوری اطلاعات قرار گرفته و نیازی به تولید برق زیادی در جامعه ندارند. این موضوع در کشور ما ایران که هر ساله با کمبود برق مواجه هستیم بسیار مهم است. مینی‌کامپیوترها نسبت به کیس‌ها و لپ‌تاپ‌های سنتی طول عمر بیشتری دارند و حتی کاربران می‌توانند چندین سال با تین‌کلاینت کار کنند. بنابراین دیگر نیازی به خرید کامپیوتر جدید نخواهند داشت. کاهش هزینه‌ها با مینی‌کامپیوترها مطمئناً می‌تواند بر زندگی افراد تأثیر بگذارد و به مردم کمک کند تا رایانه‌های با کیفیت و با قیمت مناسب خریداری کنند.

 

 

منبع

tinyurl 

cutt

bit

مینی کامپیوتر برای بازی، مینی کیس، مینی کیس استوک، مزایا و معایب مینی کیس، مینی کیس خالی، مینی کیس نو، مینی کیس قیمت، آیا مینی کیس برای بازی خوب است، مینی کیس چیست، مینی کامپیوتر صنعتی، قیمت مینی پی سی گیمینگ، بهترین مینی کامپیوتر، مینی پی سی گیمینگ msi trident x، خرید مینی کیس، قیمت مینی کامپیوتر، مینی کامپیوتر core i7، مینی کامپیوتر قیمت، مینی کامپیوتر چیست، سایت مینی کامپیوتر، بهترین مینی کامپیوتر
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
  • 0
  • 0
  چه مطلب کاربردی و مفیدی بود برای من
  • حجت مرتضوی

   1400/10/08 13:03:03
   • 0
   • 0

   تشکر از لطف شما ما در این مقاله سعی داشته ایم که اطلاعات مفیدی در مورد مینی کامپیوترها و کامپیوترهای کوچک ذکر کنیم.