کاربر گرامی خوش آمدید   ... ( ورود به حساب کاربری  \ ثبت‌نام  )
امروز: دوشنبه 11 مرداد ماه 1400 ساعت: 

مینی کامپیوتر

  • 81
  • 1313 مرتبه
قسمت دوم: ادامه آشنایی با ترمینال سرویس مینی کیس

قسمت دوم: ادامه آشنایی با ترمینال سرویس مینی کیس

07 مهر 1395

مزایای داشتن Terminal Server:
1. هزینه تا حدودی کاهش پیدا می کند.
2. نگهداری و سرویس دادن به مینی کیس ها راحت تر می شود.
3. مدیریت و کنترل مینی کیس ها بیشتر و راحت تر می شود.
4. مینی کیس ها بدون درنظر گرفتن شرایط سخت افزاری می توانند کارهایی را که سرور انجام می دهد را انجام دهند (مثلا مینی کیس ای که دارای سخت افزار قدیمی می باشد، نرم افزاری که نیازمند سخت افزار قوی می باشد را نمی تواند اجرا کند اما با داشتن ترمینال سرویس می تواند آن برنامه را اجرا کند.)
5. می توان از کیس های ارزان قیمت برای مینی کیس استفاده کرد.
6. می توان به جای کیس از مینی کیس استفاده کرد.
7. کنترل و تسلط روی کاربران مینی کیس بیشتر است.
8. کارها به ازای هر شخصی اکانت کاملاً مجزایی می سازد (ویندوز جدا می سازد)
9. چند مینی کیس به طور همزمان می توانند به یک سرور remote شوند. تفاوت عمده و اصلی که terminal با remote desktop دارد این است که با سرویس ترمینال می توان به طور همزمان و بدون اینکه یکی از مینی کیس ها که برروی آن عمل remote انجام می شود قطع شود remote را انجام داد اما در remote desktop در هر لحظه امکان remote از یک طرف می باشد. و همزمان نمی توان دو مینی کیس را به یک سیستم remote کرد.
مقایسه Terminal Services با Remote Desktop :
زمانی که سخن از Terminal Services به میان می آید بسیاری به سرعت به یاد Remote Desktop می افتند. ترمینال سرویس یک مفهموم کلی می باشد در حالیکه پیاده سازی شده آن در شرکت مایکروسافت تحت عنوان ریموت دسکتاپ یا پروتکل RDP مشهور شده است. در تمام نسخه های ویندوزهای XP، Vista ، ۷ ، ۸ ، Server 2008 ، Server 2003 ابزاری به نام Remote Desktop موجود است. با استفاده از Remote Desktop می توان مشابه Terminal Services یک دسکتاپ را فراهم آورد. در واقع این دو به هم بسیار نزدیک و مرتبط اند. ابتدا آنکه هر دو تکنولوژی از یک ابزار موجود در ویندوز مینی کیس به نام Remote Desktop استفاده می کنند. البته این نرم افزار Microsoft Terminal Services for Client نیز خوانده می شود که mstsc نام mstsc.exe کوتاه شده آن است. دوم آنکه هر دو تکنولوژی از یک سرویس به نام Terminal Services استفاده می کنند و یک پروتکل (RDP) یا Remote Desktop Protocol استفاده می کنند و همچنین از پورت ۳۳۸۹ TCP استفاده می کنند. با وجود تمام این شباهت ها، اختلاف این تکنولوژی بسیار بیش از آن است که بتوان در اینجا به آن اشاره کرد. عموما ترمینال سرویس scalability و ویژگی های بیشتری دارد. به عنوان مثال Terminal Services دارای دو mode متفاوت است:
Execute Mode: برای اجرای برنامه ها به صورت عادی
Install Mode: برای نصب برنامه ها
زمانی که برنامه ای را روی Terminal Server نصب می کنید، تنظیماتی در Registry یا یک فایل ini نوشته می شود که امکان استفاده چند مینی کیس همزمان ایجاد شود. Remote Desktop دارای Install Mode نیست.
مایکروسافت اکیداً توصیه می کند که پس از نصب این سرویس نرم افزار های لازم برای استفاده در TS را نصب کنید. البته این تفاوت ها دلیل بر مزیت های یکی بر دیگری نمی باشد. Remote Desktop جزئی از ویندوز است و هزینه اضافی خرید لایسنس را ندارد اما Terminal Services دارای لایسنس جداگانه است و چنانچه لایسنس لازم در مدت ۱۲۰ روز فراهم نشود، Terminal Services از کار خواهد ایستاد. البته به معنای عدم دسترسی به Remote Desktop یا تاثیر در لایسنس سیستم عامل نخواهد بود.
نکته: در Windows Server 2008 R2 سرویس ترمینال سرور بانام Remote Desktop Services آمده است. لذا آن را با Remote Desktop معمولی اشتباه نگیرید.

به منظور داشتن یک تصویر مناسب از استفاده کنار هم از این دو ابزار، در طراحی های بر اساس ویندوز سرور ۲۰۰۸، معمولا از Remote Desktop برای یک ابزار مدیریتی استفاده می شود و از Terminal Services برای یک هاست برنامه ها. هر چند می توان این دو ابزار را به عنوان جایگزین یک دیگر در بسیاری از مواقع استفاده کرد.


فعال سازی Remote Desktop :
به صورت پیش فرض، ویندوز سرور ۲۰۰۸ هیچ ارتباطی را از Remote Desktop نمی پذیرد. برای فعال سازی Remote Desktop در DialogBox (کادر محاوره ای) System Properties در Tab (زبانه) Remote بروید. برای دسترسی به System Properties می توانید در run وارد کنید sysdm.cpl و یا آن را از طریق Control Panel > System باز کنید.
با توجه به نسخ سیستم عامل مینی کیس (ها) گزینه فعال سازی مطلوب را انتخاب کنید. چنانچه به امنیت بیشتری در ارتباطات RDP احتیاج دارید گزینه ای که تنها ارتباطات با NLA (یا Network Level Authentication) را مجاز می داند انتخاب کنید، هر چند در این صورت مینی کیس ها می توانند ویندوز ویستا به بعد باشند.

NLA چیست؟
NLA یکی از ویژگی های RDP 6.0 است که با استفاده از آن اطمینان حاصل می شود که پیش از برقراری ارتباط کامل کاربر مینی کیسAuthenticate می شود. در ورژن های قبلی RDP کاربر مینی کیس برای شناسایی شدن باید یک نام کاربری و کلمه عبور را در کادر مربوطه که در Remote Dekstop به نمایش در می آید وارد کند. با توجه به آنکه هر تلاشی برای Authenticate شدن می تواند مقداری از منابع سرور و شبکه را به خود اختصاص دهد به منظور جلوگیری از حملات Service Denial Of یا DOS راهکاری در RDP ورژن ۶٫۰ ارائه شد. البته مهم است که بدانیم به صورت پیش فرض NLA در Remote Desktop ویندوز XP به قبل (در صورت وجود) پشتیبانی نمی شود. البته می توان در سرویس پک دوم ویندوز XP به بعد با استفاده از نصب kb925876 این ویژگی را ایجاد کرد.

 

ثبت سفارش
تعداد
عنوان