کاربر گرامی خوش آمدید   ... ( ورود به حساب کاربری  \ ثبت‌نام  )
امروز: چهار شنبه 13 مرداد ماه 1400 ساعت: 

مینی کامپیوتر

  • 50
  • 1005 مرتبه
اصطلاحات پردازشگرهای مینی پی سی - قسمت اول

اصطلاحات پردازشگرهای مینی پی سی - قسمت اول

07 مهر 1395

حافظه نهان (Cache) در مینی پی سی:

حافظه نهان یا کش (Cache) قسمتی از حافظه سریع پردازنده یک پردانده مینی پی سی است که بر روی آن قرار گرفته و می تواند داده‌ها را به صورت موقت برای پردازش سریع‌تر بر روی پردازنده مینی پی سی نگه ‌دارد. ویژگی Intel Smart Cache نوعی از معماری را در پردازنده مینی پی سی نشان می دهد که به تمام هسته های پردازنده یک مینی پی سی این اجازه را می دهد که به صورت پویا به آخرین لایه حافظه نهان یعنی لایه L3 دسترسی داشته باشند. در پردازنده core i7-4790K اینتل که از نسل چهارم پردازنده های اینتل بر روی مینی پی سی می باشد مقدار 8 MB به حافظه نهان تخصیص داده شده است. در حالی که حافظه نهان در پردانده مینی پی سی با پردازنده نسل پنجم core i7-5820K اینتل مقدار 15 MB می باشد.
System Bus در پردازنده مینی پی سی:
باس یا گذرگاه ارتباطی یک زیر سیستم است که داده ها را بین اجزای پردانده مینی پی سی یا بین مینی پی سی ها منتقل می کند. 
انواع باس در پردانده مینی پی سی عبارت اند از:
• front-side bus (FSB): این نوع از باس داده ها را بین واحد پردازنده مرکزی (CPU) مینی پی سی و مرکز کنترلی حافظه یک پردانده مینی پی سی منتقل می کند. واحد اندازه گیری سرعت FSB در پردانده مینی پی سی هرتز است.
• direct media interface (DMI): این نوع از باس یک اتصال داخلی نقطه به نقطه بین مرکز کنترلی حافظه آنبورد اینتل و مرکز کنترلی ورودی/خروجی (I/O) مادربورد اینتل در پردانده مینی پی سی می باشد و از ان طریق داده ها را منتقل می کند. باس DMI سه تا نسخه دارد: DMI، DMI 2، DMI 3 که هر چه عدد آن بزرگتر باشد سرعت آن بیشتر است.
• Quick Path Interconnect (QPI): این نوع از باس یک اتصال داخلی نقطه به نقطه بین پردازنده مرکزی مینی پی سی و مرکز کنترلی حافظه آنبورد پردانده مینی پی سی می باشد که انتقال داده ها را در پردازش های مینی پی سی از این طریق میسر می کند.
در پردازنده نسل چهارم core i7-4790K اینتل که در مینی پی سی های گوناگون استفاده می شود، باس DMI2 بکار گرفته شده که سرعت آن 5 GT/s می باشد. و در پردازنده core i7-5820K اینتل که از نسل پنجم پردازنده های اینتل در مینی پی سی می باشد از باس QPI استفاده نمی شود .
لینک های QPI در پردانده مینی پی سی:
یکی از انواع باس در پردازنده های مینی پی سی Quick Path Interconnect (QPI) می باشد که یک اتصال داخلی نقطه به نقطه بین پردازنده و چیپ ست مادربورد مینی پی سی می باشد. لینک های باس QPI داده ها را با سرعت بالایی در مینی پی سی منتقل می کنند. از این لینک ها در پردازنده های نسل چهارم core i7-4790K و در نسل پنجم core i7-5820K اینتل که در مینی پی سی ها استفاده نمی شود. 
Instruction Set در پردانده مینی پی سی:
به یک مجموعه اصلی از دستورالعمل ها و فرمان های کامپیوتری که یک میکروپردازنده در مینی پی سی قادر به فهم و انجام آن ها باشد، مجموعه دستورالعمل ها یا Instruction Set می گویند. در پردازنده نسل چهارم core i7-4790K اینتل و پردازنده core i7-5820K اینتل که از نسل پنجم پردازنده های اینتل بر روی پردانده مینی پی سی ها می باشند مقدار 64 بیت برای Instruction Set در نظر گرفته شده است.
Instruction Set Extensions در پردانده مینی پی سی:
به یک سری از دستورالعمل های اضافی در پردازشگرهای مینی پی سی که در هنگام اجرای عملیات های یکسان روی چندین شی داده ای باعث افزایش کارایی می شوند، مجموعه دستورالعمل های افزودنی یا Instruction Set Extensions می گویند. این مجموعه دستورالعمل ها می توانند از نوع SSE (Streaming SIMD Extensions) و AVX (Advanced Vector Extensions) باشند. Streaming SIMD Extensions برای مجموعه فرمان های سه بعدی و چند رسانه ای در یک پردانده مینی پی سی به کار گرفته می شود و SIMD نیز مخفف Single Instruction Multiple Data می باشد. پردازنده نسل چهارم core i7-4790K اینتل از دستورالعمل های SSE4.1/4.2, AVX 2.0 و پردازنده نسل پنجم core i7-5820K اینتل از دستورالعمل های SSE4.2, AVX 2.0, AES بر روی پردازشگر مینی پی سی استفاده می کند.
قابلیتEmbedded Options Available در پردانده مینی پی سی:

گزینه های تعبیه شده در دسترس یا Embedded Options Available بر روی پردازنده های مینی پی سی ها به سایر محصولاتی اشاره می کنند که می توان آن ها را برای سیستم های هوشمند و راه حل های جایگزین در لیست خریدهای بعدی قرار داد. انواع محصولات و سایر مشخصات آنها و همچنین شرایط مورد نظر کاربر برای استفاده از برنامه ها به ویژه در پردانده مینی پی سی ها را می توان در گزارش بررسی جزئیات محصول یا همان Production Release Qualification (PRQ) مشاهده نمود. دو پردازنده نسل چهارم core i7-4790K و نسل پنجم core i7-5820K شرکت اینتل قابل نصب بر روی یک پردانده مینی پی سی هیچ گزینه جاسازی شده ای را پیشنهاد نمی دهند.

 

 

«تهیه و تنظیم: دپارتمان تحقیق و توسعه شرکت پیمان نیک کاران-مهندس پریسا زارعی»

ثبت سفارش
تعداد
عنوان