فضای ذخیره‌سازی هاردهای CF در مینی‌کامپیوترها از نوعFlash  است. این نوع هارد‌ها معمولاً در وسایل الکتریکی قابل‌حمل استفاده می‌شوند. یکی از کاربردهای رایج هاردهای CF در مینی‌کامپیوترها است.

هاردهای CF برای بار اول در سال1994 توسط شرکت SanDisk به تولید رسید. CompactFlashها از موفق‌ترین حافظه‌های اولیه بوده که از حافظه‌های Card Miniature و Smart Media فراتر رفته است. CompactFlash‌ها محبوبیت خود را داخل خیلی از دستگاه‌های حرفه‌ای پرمصرف مانند مینی‌کامپیوترها حفظ کرده‌اند. از سال 2017 دو شرکت بزرگ تجهیزات عکاسی Canon  و Nikon از هاردهای CF در دوربین‌های عکاسی خود استفاده کردند که نتیجه برخورداری کیفیت بالا در ضبط بود.

هاردهای CF قدیمی از رابط parallel ATA استفاده می‌کردند اما از سال 2008 به بعد نسل جدید هارد‌ها به‌نامCFast  یا CompactFast معرفی شدند. اساس هاردهای جدید CFast بر پایه Serial ATA است. در سال 2010 شرکت SanDisk، Sony، Nikon نسل جدیدی از هاردهای CF را که از تکنولوژی PCI Express استفاده می‌کردند را معرفی کردند. نسل جدید هاردهای CF با سرعت خواندن و نوشتن 1 Gbit/s(125MB/s) و ذخیره‌سازی 2TiB را در بردارند.

هدف این شرکت‌ها ایجاد دوربین‌هایی باکیفیت بالا بوده است. این نوع کارت‌ها با هیچ‌کدام از مدل‌های CompactFlash یا CFast سازگار نیستند.

انواع هارد CF در مینی‌کامپیوترها

 به‌طورکلی هاردهای CF به دو نوع تقسیم می‌شوند:

1. مدل 3.3 میلی‌متری نوع 1 در مینی‌کامپیوتر

2. مدل 5 میلی‌متری نوع 2 در مینی‌کامپیوتر

نوع 2 این هارد‌ها در هارددیسک‌های مینیاتوری نظیر Hasselblad CFV Digital برای دوربین‌های سری Hasselblad استفاده می‌شود.  

 تقسیم‌بندی هاردهای CF ازلحاظ سرعت در مینی‌کامپیوترها

هاردهایCF  در مینی‌کامپیوترها ازلحاظ سرعت به چهار نوع تقسیم می‌شوند:

1. CF اصلی در مینی‌کامپیوتر

2. CF2.0 با سرعت بالا در مینی‌کامپیوتر

3. CF3.0  با سرعت بالاتر از CF 2.0 در مینی‌کامپیوتر

4. CF 4.0 با سرعت بالاتر از سری‌های قبلی و با استاندارد سال 2007 در مینی‌کامپیوتر

 ساختار هارد CF در مینی‌کامپیوترها

CompactFlash ابتدا بر اساس حافظه فلش مبتنی بر NOR ساخته‌شده است، اما بعدها به ساختار NAND تغییر پیداکرده‌اند. CF یکی از قدیمی‌ترین و موفق‌ترین فرمت‌ها است و به‌خوبی در بازار بخصوص در بازار دوربین‌ها جایگاه خودش را حفظ کرده است.

هاردهایCF  توسط رابطATA (IDE) یا PCMCIA یا توسط یک رابط توسط usb به کامپیوتر یا مینی‌کامپیوتر موردنظرتان وصل می‌شود. در سری جدید هاردهای CF توسط اسلات مخصوص CF قابل جایگذاری در دستگاه‌ها ازجمله مینی‌کامپیوترها می‌باشند که اسلات‌هایی شبیه SD/MMC دارند.

مزیت‌های هارد CF در مینی‌کامپیوترها

این نوع هاردها نسبت به سایر حافظه‌ها دارای قیمت پایین‌تر و عمر طولانی‌تری هستند و سبب کاهش قیمت مینی‌کامپیوترها می‌شوند.

  سرعت هاردهای CF در مینی‌کامپیوترها 

CompactFlash دارای انواع مختلف 8x,20x,133x است. برای به دست آوردن سرعت انواع آن‌ها طبق فرمول زیر خواهیم داشت:

R= k . 150kB/s

برای مثال خواهیم داشت در نوع 133x :

R=133*155kB/s=19,950 kB/s ≈ 20 mb/s

 در مینی‌کامپیوتر مدل Wintel t120  از این نوع هارد استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که این نوع مینی‌کامپیوتر توسط شرکت پیمان نیک کاران قابل‌عرضه است.