کاربر گرامی خوش آمدید   ... ( ورود به حساب کاربری  \ ثبت‌نام  )
امروز: پنج شنبه 06 آذر ماه 1399 ساعت: 

  • 307
  • 735 مرتبه
تکنولوژی Dual Channel در رم مینی کامپیوتر‌های HP

تکنولوژی Dual Channel در رم مینی کامپیوتر‌های HP

09 مهر 1397

وقتی نگاهی بر روی مادربرد مینی‌کامپیوتر HP t730، مینی‌کامپیوترHP t630 و مینی‌کامپیوتر PAT t810 داریم متوجه دو اسلات RAM در این مینی کامپیوتر‌ها می‌شویم! با بررسی این مینی‌کامپیوتر‌ها به این نتیجه می‌رسیم که تکنولوژی Dual Channel در مینی‌کامپیوتر‌ها سبب شده است که این نوع مینی‌کامپیوتر‌ها برتری خاصی را نسبت به سایر مینی‌کامپیوتر‌ها به ارمغان بیاورند.

 

باس رم در مینی‌کامپیوتر

باس رم در مینی‌کامپیوتر مسیر انتقال اطلاعات بین پردازنده‌ی مینی‌کامپیوتر و دیگر اجزای مادربرد است. باس در مینی‌کامپیوتر را می‌توان به‌منزله یک خیابان یک‌طرفه و دوطرفه در نظر گرفت که ماشین‌ها می‌توانند در آن‌ها رفت‌وآمد کنند. در رم مینی‌کامپیوتر هم این قضیه انجام می‌شود. برخی اطلاعات در رم مینی‌کامپیوتر نوشته می‌شوند برخی هم خوانده می‌شوند که توسط همان باس صورت می‌گیرد. برای تفهیم مسئله می‌توان از شکل زیر بهره گرفت که مسیرهای آبی‌رنگ نشان‌دهنده باس هستند:

 

کنترل‌کننده مموری (Memory controller) در مینی‌کامپیوتر

کنترل‌کننده مموری یاMemory Controller Hub (MCH)  در مینی‌کامپیوتر تمام نقل‌وانتقال‌ها به رم، اعم از خواندن و نوشتن را کنترل و هدایت می‌کند. MCH در یک چیپست به نام North bridge که کنار پردازنده روی مادربرد مینی‌کامپیوتر قابل‌دیدن است.

وظیفه MCH در مینی‌کامپیوتر این است که دائماً جریان الکتریکی به رم می‌فرستد تا رفرش (Refresh) بشوند و اطلاعات از دست نرود.

امروزه در مادربردهای جدید در مینی‌کامپیوتر‌ها خبری از MCH و North bridge نیست چون تولیدکننده‌های قطعات آن‌ها را در خود پردازنده‌ی مینی‌کامپیوتر جا‌ساز نموده‌اند که این امر سبب تسریع ارتباط با پردازنده‌ی مینی‌کامپیوتر شده است.

 

علت تفاوت رنگ در اسلات‌های رم مینی‌کامپیوتر به‌این‌علت است که در بوردهای دارای 4 اسلات یا بیشتر باید رم‌های مشابه را در اسلات‌های با تشابه رنگ گذاشت‌تا تکنولوژی Dual در مینی‌کامپیوتر فعال شود.

 

نحوه ارتباط رم با پردازنده در مینی‌کامپیوتر

حافظه رم در مینی‌کامپیوتر به‌طور مستقیم با پردازنده‌ی مینی‌کامپیوتر در ارتباط نیست بلکه از طریق یک memory controller با پردازنده‌ی مینی‌کامپیوتر در ارتباط است.

حافظه رم از طریق 3 گذرگاه با کنترل‌کننده‌ی مینی‌کامپیوتر‌ها در ارتباط است:

1.     گذرگاه آدرس در مینی‌کامپیوتر

2.     گذرگاه داده در مینی کامپیوتر

3.     گذرگاه کنترل در مینی کامپیوتر

وظیفه حافظه رم در مینی کامپیوتر این است که اطلاعات مربوط به برنامه‌های پرکاربرد را در خود ذخیره می‌کند تا پردازنده‌ی مینی کامپیوتر به هارد مراجعه نکند زیرا مراجعه پردازنده به هارددیسک سبب اتلاف توان و کندی در مینی کامپیوتر می‌شود.

 

تکنولوژی Dual Channel یا دوکاناله در مینی کامپیوتر‌های HP

Dual در مینی کامپیوتر به معنی دوتایی می‌باشد. قبل از حضور تکنولوژی Dual در مینی کامپیوتر‌ها، حافظه رم از طریق یک مسیر 64 بیتی با پردازنده‌ی مینی کامپیوتر در ارتباط بودند. این به معنی است که در یک سیکل انتقال فقط 64 بیت اطلاعات جابه‌جا می‌شد، درواقع 64 تا سیم مسی از ماژول رم در مینی کامپیوتر به سمت کنترل‌کننده حافظه در مینی کامپیوتر‌های نسل قدیمی‌تر می‌رفت که با D0 تا D63 مشخص می‌شدند.

Dual channel ارتباط سیم مسی بین رم و کنترل‌کننده حافظه را در مینی کامپیوتر‌ها دو برابر می‌کند و به تعداد 128 می‌رسد که درنتیجه از D0 تا D128 نام‌گذاری شده‌اند.

لازم به ذکر است رم‌های مورداستفاده در مینی کامپیوتر‌ها 64بیتی هستند. برای اینکه مادربرد مینی کامپیوتر بتواند 128بیت را بین رم و کنترل‌کننده حافظه در مینی کامپیوتر منتقل کند نیاز به دو عدد رم با ضریب 2، مثلاً 4 عدد رم نیاز داریم.

 

 تفاوت رنگ اسلات های رم در مینی کامپیوتر‌ها:

علت تفاوت رنگ در اسلات های رم مینی کامپیوتر به‌این‌علت است که در بوردهای دارای 4 اسلات یا بیشتر باید رم‌های مشابه را در اسلات های با تشابه رنگ گذاشت تا تکنولوژی Dual در مینی کامپیوتر فعال شود.

برای مثال اگر شما در 2 اسلات بارنگ‌های یکسان در داخل مینی کامپیوتر، 2 عدد رم متفاوت بگذارید باعث می‌شود به‌صورتSingle  عمل کند زیرا وقتی مثلاً 2 رم با سرعت انتقال 1333 مگاهرتز داشته باشیم اما کلاک پالس آن‌ها متفاوت باشد، سبب می‌شود انتقال داده فقط به‌اندازه یک رم یعنی حدوداً 10 گیگابایت در مینی کامپیوتر انجام شود. اما در صورت یکسان بودن رم در هر اسلات یکرنگ، سبب می‌شود سرعت انتقال دو برابر یعنی 20گیگابایت را در مینی کامپیوتر داشته باشیم.

تکنولوژی Dual Channel در رم مینی کامپیوتر‌های HP

ثبت سفارش
تعداد
عنوان