یکی از مدارس مجهز شهر سمنان در امر خطیر آموزش و پرورش دانش آموزان فعالیت مستمری دارد. با پیشرفت تکنولوژی در آموزش و پرورش و به محاق رفتن تکنولوژی های سنتی، مدرسه نیز در تلاش است از تکنولوژی روز جهت ارتقا سطح آموزشی استفاده کند به همین خاطر مسئولان مدرسه به دنبال یک تکنولوژی جدید و کارا برای مدرسه بودند.

مسئولین مدرسه به دنبال تجهیزاتی بودند که از نظر هزینه به صرفه بوده و همیشه در مدرسه در حال اجرا باشد و در طول 24 ساعت و 6 روز هفته در دسترس دانش آموزان باشد و همچنین جهت نگهداری و مدیریت این سیستم ها نیازی به پرسنل نداشته باشند. راه حل مدرسه استفاده از تکنولوژی زیرو کلاینت HP که تحت سرورهای مدرسه باشد که از طریق بازدید در نمایشگاه تجهیزات کامپیوتری تهران آشنایی پیدا می کنند.

 

زیرو کلاینت، یک تکنولوژی جدید در کارگاه آموزشی درس

تکنولوژی زیرو کلاینت یک نمونه جدید از استفاده تکنولوژی های روز در مدارس می باشد. در کارگاه های آموزشی سنتی از کامپیوترهای پی سی در استفاده می شد که همواره مشکلاتی را به همراه داشت به عنوان مثال دانش آموزان می توانستند به سیستم دسترسی داشته باشند و نرم افزارهایی را که نیاز ندارند حذف کنند و یا بروز رسانی های دلخواه خود را انجام دهند و فایل های موجود در سیستم را خراب کنند و ... . این باعث می شد که سیستم های داخل کارگاه آموزشی خیلی زود معیوب شوند. با تغییر تکنولوژی به زیرو کلاینت ها دیگر این چنین مشکلاتی به وجود نیامد چرا که زیرو کلاینت ها فاقد سیستم عامل می باشد و نرم افزار دائمی بر روی آن ها از طریق سرور نصب می شود و هر وقت دانش آموزی به سیستم متصل شود یک صحفه دسکتاپ مجازی مشاهده می کند و هر دانش آموز می تواند کارهای خود را انجام دهد بدون این که برای  سیستم مشکلی بوجود آید. بیشترین نرم افزارهای مورد استفاده در این مدرسه عبارتند از نرم افزارهای آفیس و فتوشاپ، میکس صدا وتصویر و برنامه نویسی ویژوال بیسیک که دانش آموزان و معلمان با آنها سر و کار دارند.

 یکی دیگر از مزایای زیرو کلاینت در کارگاه آموزشی این مدرسه یادگیری بهتر دانش آموزان است . به گفته ی معلمان این مدرسه با استفاده از زیرو کلاینت ها امکانات بیشتری برای دانش آموزان فراهم شده و همین امر موجب یادگیری بهتر در دانش آموزان شده است. همچنین دانش آموزان از طریق زیرو کلاینت ها می توانند به فایل های اشتراک گذاری شده توسط معلم دسترسی داشته باشند تا بتوانند کارهای خود را سریع تر انجام دهند .

 

ناگفته نماند قیمت زیرو کلاینت ها بسیار ارزان تر از کامپیوتر های پی سی می باشد و همین امر باعث شد که مسئولان مدرسه از 10 زیرو کلاینت در کارگاه آموزشی مدرسه استفاده کنند و استفاده از تعداد زیرو کلاینت باعث شد هزینه های زیادی در مدرسه صرفه جویی شود. همچنین زیرو کلاینت ها به آسانی قابل پشتیبانی هستند چرا که دیگر نیاز نیست برای همه ی 10 زیرو کلاینت موجود نرم افزارهای مورد نیاز را نصب کرد و این کار توسط سرور انجام می شود.

 

 

مزایای زیرو کلاینت ها

این مدرسه برای کارگاه آموزشی از زیرو کلاینت های PAT300 و PAT230استفاده کرد که علاوه بر بهبود ساختار سیستم های کامپیوتری مدرسه مزایای دیگری هم برای مدرسه داشتند. از جمله قابلیت های زیرو کلاینت PAT230می توان به سرعت در اتصال به سیستم مرکزی کمتر از 6 ثانیه از زمان روشن شدن تا مشاهده دسکتاپ سیستم مرکزی، امکان اتصال به سرور به صورت اتوماتیک با استفاده از اسم کاربری و کلمه عبور از قبل تعیین شده، مشاهده دسکتاپ سیستم دانش آموزان از طریق سیستم مرکزی جهت انجام پشتیبانی و یا آموزش غیر حضوری و امکان بستن پورت USB به صورت مجزا برای هر زیرو کلاینت PAT230جهت حذف ریسک خروج اطلاعات و یا ورود ویروس اشاره کرد. از سویی زیرو کلاینت PAT300 دارای ویژگی های خاصی برای کارگاه های آموزشی مدارس دارد از قبیل اینکه کارکرد روان و 24 ساعته، بدون فن، ابعاد بسیار مناسب و کیفیت HD و وضوح تصویر عالی را دارا می باشد. ناگفته نماند قیمت زیرو کلاینت ها بسیار ارزان تر از کامپیوتر های پی سی می باشد و همین امر باعث شد که مسئولان مدرسه از 10 زیرو کلاینت در کارگاه آموزشی مدرسه استفاده کنند و استفاده از تعداد زیرو کلاینت باعث شد هزینه های زیادی در مدرسه صرفه جویی شود. همچنین زیرو کلاینت ها به آسانی قابل پشتیبانی هستند چرا که دیگر نیاز نیست برای همه ی 10 زیرو کلاینت موجود نرم افزارهای مورد نیاز را نصب کرد و این کار توسط سرور انجام می شود. همچنین در بخش مصرف انرژی هم بهبودهای زیادی را مشاهده کردند. هر کامپیوتر پی سی معادل 450 وات توان مصرف می کند در حالی که یک دستگاه زیرو کلاینت به همراه مانیتور حدود 100 وات مصرف توان دارند و این یعنی حدود 70٪ صرفه جویی در مصرف توان با استفاده از زیرو کلاینت.

ارتقاء سطح آموزشی مدرسه با استفاده از زیرو کلاینت ها zero client